Credit neachitat

21 iulie 2019 227

Buna ziua. Dacă am luat un credit și nu l-am achitat timp de 6 luni - creditul a fost luat pentru 6 luni, dar n-am achitat nicio tranșă la credit. La judecată n-am fost chemată. Risc să fac pușcărie pentru neachitarea creditului? Dar penalitățile la credit sunt de 50 lei pentru o zi. Ce consecințe pot avea?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
E vorba de demararea procedurii de incasare forțată, creditorul e in drept sa va acționeze în instanță în termen de 3 ani, astfel, daca nu sa facut, posibil va calculeaza penalități in co tinuare.
După judecată, Se va finisa cu executare silită, aplicare de interdicții și sechestre, vînzare a bunurilor ce... mai detaliat va aparțin, aplicare de amenzi contravenționale și deja în cel mai rau caz examinarea posibiltății de sancțiune penală.

22 iulie 2019