Credit neachitat

27 aprilie 2022 170

Buna. Am luat un credit la o OCN, pe care nu l-am rambursat in termen. Compania in cauza a reziliat contractul si a transmis dosarul colectorilor. Acum acestia imi propun sa achit corpul creditului fara penalitate, sau ei depun cerere de chemare in judecata. In caz ca se ajunge in instanta, care sunt consecintele pe langa sechestrarea contului salarial? Multumesc.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Anonim, e ceva straniu, în cât de corect colectorii procedează să te scutească de dobânzi. e ceva ne normal, în rusești se spune, că e o заманухэ, e o amăgeală, să te atragă la o discuție. Anonim nu te da la provocație, colectorii o să scoată toată suma datornic... mai detaliat creditorului. Tu poți să mergi la contact cu colectorii și să ceri contractul între colectori și creditori, precum că lor le este permis așa ceva. Eu îți confirm, că colectorii n-o să-ți prezinte un așa document, ei pot să-ți spună ce iești nebun să ceri așa document, tu plătește și basta și încă ceva, vezi dacă colectorii au așa atribuții să înainteze cererea de chemare în judecată, pare misi nu, fii atent. Tu poți să apelezi la viberul de pe telefonul +37368669950 și noi vom dicuta.

28 aprilie 2022
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

HRISTOS A INVIAT!!! Sa reziliezi Contractul pur si simplu ei nu pot, ar trebui sa fie careva conditii si nu se reziliaza, ci conform Legislatiei in vigoare se rezolutioneaza, din practica OCN someaza mai intii persoana, apoi se pornesc la instanta de judecata sau la mediator pentru a solutiona amiabil... mai detaliat si mai repede litigiul si nu asa de costisitor. Sunt si mediator, in caz de necesitate, ma puteti apel la nr. de telefon mobil: 069049267.

28 aprilie 2022