Credit neachitat

18 februarie 2019 123

Buna ziua. Am luat un credit, am achitat vreo două luni, pe urma nu am mai putut. Sunt în concediu de maternitate. Ce ma așteaptă? Poți face închisoare dacă te da in judecata compania?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Situația este problematică, sigur cu închisoarea nu e cazul,
pentru început vă propun să mergeți la compania de unde ați luat credit și să le descrieți situația, solicitați să discutați cu cineva din administrație.
În asemenea împrejurări veniți cu inițiativa de a încheia un acord de reeșalonare, adică de stabilire de... mai detaliat noi termene pentru achitare cît și posibil micșorare a plăților lunare, pentru a încerca să faceți față.

Dacă se ajunge la judecată cît și ulterior la executare silită, sunt posibile aplicarea de sechestre pe bunurile ce vă aparțin, blocarea de conturi, inclusiv cel pentru indemnizație, cu toate că acest fapt este interzis.
Scenariii sunt multe, însă, cel mai bine e să mergeți și să discutați cu ei pentru a solicita un răgaz.

19 februarie 2019