Credit neachitat

26 decembrie 2018 207

Am un credit neachitat de ceva timp. La moment sunt peste hotare, dar sunt sunata zilnic de un executor judecatoresc care m-a anuntat ca a avut loc deja o judecata despre care eu nu am stiut. Ma ameninta ca ma va da in cautare, daca nu achit in 5 zile. E posibil sa fiu data in cautare?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
---
Nu este posibil sa va dea ”in cautare”.
Pe pagina instantelor de judecata puteti gasi info despre cauza Dvs, cand va fi urmatoarea sedinta, cate au fost, etc. - http://www.instante.justice.md/

26 decembrie 2018
Elena Pirau
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii

Conform art. 72 Cod de executare al Republicii Moldova, in cazul cînd prezenţa debitorului la anumite acţiuni de executare este impusă de lege, de documentul executoriu sau cînd executorul judecătoresc ori creditorul o consideră necesară, iar locul de aflare a debitorului nu este cunoscut, instanţa de judecată, la demersul executorului... mai detaliat judecătoresc sau la cererea creditorului, adoptă o încheiere de căutare a debitorului.
In cazul dra datorita faptului ca executorul judecatoresc ia legaura cu dra si respectiv ii este cunoscut locul de aflare a debitorului,cautarea debitorului nu este necesara.

1 ianuarie 2019