Credit neachitat

23 noiembrie 2019 143

Buna ziua. Am nevoie de un sfat juridic. Executorul judecătoresc a depus sechestru pe contul salarial, dar nu retrage bani din cont. Nu pot achita datoria, deoarece contul e blocat. Ce riscam daca nu se face achitare in contul executorului judecătoresc? Putem sa ajungem la pușcărie? Ajutati-ne, va rog, cu un sfat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Puteti de exemplu sa solicitati executorului sa va elibereze o permisiune in scris (adresata Bancii) de a achita suma X catre contul Y al executorului, in contul stingerii partiale a datoriei, cu mentinerea sechsetrului, daca suma din cont nu este suficienta pentru acoperirea intregii datorii.

23 noiembrie 2019