Credit neachitat

6 martie 2020 214

Buna ziua. Am luat un credit un an in urma pentru o prietena. Ea nu a achitat nimik, acum s-au adunat datorii 120 mii lei, creditorii m-au dat in judecata. Mi-a venit scrisoare ca daca plec peste hotare o sa fiu adusa cu politia si risc 2 ani de puscarie. Este posibil asa ceva?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

1. Dvs. aveti tot dreptul să plecați peste hotare fără careva restricții.
2. Pentru datorii nu puteți fi atestată.
3. Scrisoarea probabil este de la colectori, nu de la Judecătorie, instanța nu scrie așa prostii.
4. Totuși, dacă ați fost acționată in judecată, vă recomand să angajați un avocat cate să va... mai detaliat ajute cu apărarea. În caz contrar riscați să fie pronunțată o hotărîre de încasare a datoriilor din contul Dvs. + penalități și comisioane exagerate.

6 martie 2020