Credit neachitat

4 februarie 2020 191

Buna ziua. Am avut 2 credite de la aceeași companie de microfintare care nu au fost achitate. Apoi mi sa propus sa fac refintatare la ambele credite si am acceptat. Ingtr-un final, am rambursat unul din credite, dar la al doilea suma a crescut la 22.000 de lei. Eu am refuzat sa achit și le-am spus sa ma dea în judecata, dar ei au asteptat încă 5 luni si suma a crescut la 90.000 de lei (creditul initial a fost 6.000, restul sunt penalități). Acum ma amenință cu judecata și ca voi fi data în căutare. Nu sunt în tara. Cum sa procedez?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Russu,

Penalitățile sunt evident abuzive și pot fi reduse în instanța de judecată.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

5 februarie 2020