Credit neachitat

12 februarie 2020 202

Buna ziua! Am luat un credit de 30.000 lei de la o banca. Un timp am achitat, dupa care au aparut probleme si nu am achitat 2 luni. Ieri (11.02.2020) mi-au sustras de pe cardul meu salarial 2.500 lei si a venit un sms ca acest cont se afla in arest. Am sunat la banca si mi-au spus ca mi se va sustrage lunar toata suma de pe card pana nu voi achita creditul. Dar eu am sotie si copil mic pe care trebuie sa ii intretin cumva. Ma puteti ajuta?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Valentin,

Codul de Executare prevede că din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%.

12 februarie 2020