Credit neachitat

29 aprilie 2018 169

Buna! Am un credit si nu l-am achitat. Vreau sa plec peste hotare sa fac ceva bani ca sa intorc datoria. Este posibil ca sa nu pot iesi din tara? Inca nu mi-a venit instiintare ca m-au dat in judecata. Cum pot afla daca pot iesi din tara?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Serghei.

Dacă nu există o hotărâre judecătorească prin care vi se aplică interdicția de a părăsi țara, dumneavoastră puteți pleca peste hotare.

Pentru a afla despre existenţa sau inexistenţa interdicţiei de a părăsi ţara, trebuie să depuneți o cerere adresată Departamentului Poliţiei de Frontieră, în care să indicați datele de indentitate,... mai detaliat adresa și numărul de telefon al dumneavoastră. Totodată, la cerere trebuie să anexați copia actului de identitate.

Informaţia solicitată va fi furnizată în termen de cel mult 15 zile.

O zi bună.

30 aprilie 2018