Credit neachitat

23 ianuarie 2019 134

Buna ziua. Doresc sa aflu: in caz ca nu se achita un credit, peste cat timp compania de microfinantare trebuie sa rezilieze contractul si sa transmita datele in instanta de judecata?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În partea ce ține de adresarea în instanță, nu există termene obligatorii,
ci doar termen de prescripție de 3 ani pentru realizarea unui drept prin intermediul instrumentelor, dacă nu există altă oportunitate.
Adică din momentul în care sa constatat o neexecutare a obligațiilor contractuale, adică spre exemplu neachitarea în termen a... mai detaliat unei rate, sau în dependeță de clauzele contractului de credit.

Articolul 267. Cod Civil Termenul general de prescripţie extinctivă
(1) Termenul general în interiorul căruia persoana poate să-şi apere, pe calea intentării unei acţiuni în instanţă de judecată, dreptul încălcat este de 3 ani.

23 ianuarie 2019
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Totodată, contractul de împrumut nu se reziliază, acesta fiind obiectul juridic pe baza căruia creditorul se adresează în instanță.

23 ianuarie 2019