Credit neachitat

22 mai 2021 44

Buna ziua. Am primit scrisoare de la executorul judecătoresc ca am o datorie de 4.300 lei. Prin urmare, acesta a pus sechestru pe toate conturile și pe cardul salarial și a retras de pe cont 4.300 lei. Am contactat executorul judecătoresc și acesta m-a anunțat că trebuie să mai achit 1.500 lei cheltuielile de judecată. Întrebarea mea este dacă eu chiar trebuie să achit cheltuielile de judecată și dacă executorul este în drept să extragă din cont suma menționată?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună,

Prin încheierea executorului va pot fi aduse la cunoștința cheltuielile și datoriile la care sunteți supuși. Dacă prin hotărârea instanței de judecată v-au fost atribuite cheltuielile de judecată spre plata atunci executorul poate recupera aceasta sumă prin aplicarea sechestrelor.

Problema se pune în aplicarea in limitele legale a măsurilor asiguratorii mai... mai detaliat ales fata de cardul salarial care poate fi aplicat doar in proporții de 20 %

23 mai 2021