Credit neachitat

22 iunie 2021 184

Buna ziua. O prietena a luat un credit de la o companie nebancara pentru a procura un automobil. Între timp, automobilul i-a fost, iar peste un an nu a mai avut posibilitatea sa achite ratele lunare din cauza problemelor de familie. Este amenintata cu închisoare pana la 3 ani. Precizez ca are copil mic de 2 ani, iar suma este de 50.000 lei. Chiar poate sa ajunga in inchisoare?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Elena,

Nu e posibil asa ceva, sunt doar amenintari abuzive din partea companiei.

Pentru a se apara eficient de asa situatii, ea are nevoie de o consultatie juridica, pentru ca foarte des companiile de creditare comit abuzuri si ilegalitati.

O zi buna!

23 iunie 2021