Credit neachitat

12 noiembrie 2018 138

Buna ziua. Am un credit neachitat, iar astazi am primit un mesaj precum ca daca nu il voi achita, materialele vor fi inaintate si la politie. Am o singura intrebare: ce are politia cu creditul meu, ori departamentul juridic al institutiilor de microfinantare cred ca oamenii sunt prosti si nu stiu ca acesta este un dosar civil si cea mai mare pedeapsa este interdictia de a parasi tara?

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna este adevarat faptul ca pentru neachitarea creditului nu o sa fiti trasa la raspundere. Insa eschivarea de la executarea hotaririi judecatoresti prin care ati fost obligata sa achitati datoria, se sanctioneaza contraventional si penal. Creditele trebuie achitate.

12 noiembrie 2018