Credit neachitat

16 octombrie 2019 149

Am luat un credit la banca, dar dupa un timp am plecat in concediu de maternitate. Nu am mai putut sa-l achit si m-au dat in judecata la inceputul lui octombrie, dar in luna septembrie am revenit la munca si cand am primit salariul mi-au oprit tot salariul. Ce pot sa fac? E corect asa?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Cel mai probabil există o hotărâre judecătorească în care s-a stabilit încasarea sumelor restante de la dvs respectiv fiind ulterior deschisa procedura de executare astfel la solicitarea executorului judecătoresc s-a aplicat măsură asiguratorie prin care angajatorul vă retine sumele de bani pentru a fi remise în contul executorului cu... mai detaliat scopul de a stinge din datorie și executare a dosarului.

Acest fapt urmează să-l verificați printr-o cerere către angajator cu privire la cauza reținerilor din salariu.

16 octombrie 2019

Catre care angajator?

17 octombrie 2019