Credit neachitat cesionat unei companii de colecctare

27 martie 2019 104

Buna. Am un credit, care este vândut unei companii de colectare. Suma rămasă de achitat a fost de 1.400 de lei, acum ei îmi cer 3.400 de lei, din cauza taxei și serviciilor avocatului. Nu am posibilitatea sa achit aceasta suma in scurt timp. Compania de colectare a depus cerere in judecată. La ce sa ma astept in judecată? Și ce pot face colectorii in judecată dacă creditul a fost cumpărat fără să mă informeze pe mine.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Lucian,

Depuneți o referință și faceți obiecții la cele invocate în cerere.
Totodată, solicitați reducerea clauzei penale dacă există o asemenea clauză.

28 martie 2019