Credit neachitat cu penalitati enorme

9 octombrie 2020 217

Buna ziua. Am luat un credit de la o companie nebancara in marime de 7.000 lei. Peste un timp am achitat 6.000 lei, dar acum creditorii mi-au trimis mesaj ca daca nu achit, dosarul meu va ajunge la organele de stat. Mi-au spus ca datoria a a ajuns 140.000 lei si ei nu sunt gata sa ma astepte ca sa achit toata aceasta suma, Daca vor transmite dosarull la organele de stat, ma vor inchide sau vor da dosarul in judecata? Puteti, va rog, sa ma ajurati cu un sfat?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Aliona,

Acțiunile companiei de creditare sunt abuzive și ilegale. Legislația nu permite deja calcularea penalităților la nesfârșit. Categoric nu achitați datoria respectivă, iar în judecată o să vă puteți apăra și reduce datoria la o sumă adecvată.

Cât ține de amenințările cu pușcărie, nu vă este frică, ei doar vor... mai detaliat să vă sperie. Dosar penal în asemenea caz nu este posibil.

10 octombrie 2020