Credit neachitat cu penalități zilnice

23 februarie 2020 154

Buna ziua. Am luat un împrumut bancar pentru procurarea unui bun. Am întârziat cu 2 luni la achitare și contractul a fost desfăcut. Acum a ajuns la secția juridică. La suma totală au adăugat 30%, plus penalitățile cresc în fiecare zi. Întrebarea mea este au dreptul să mai calculeze penalități in fiecare zi?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Valeria,

Trebuie de studiat prevederile contractului de credit. În concret, clauzele cu privire la calcularea penalităților și dobânzilor de întîrziere.

În cazul în care penalitățile sunt exagerate, ele pot fi reduse în instanța de judecată.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

23 februarie 2020