Credit neachitat din cauza situației actuale

15 aprilie 2020 151

Bună ziua. Ce pot face în cazul când nu am putut achita rata creditului din luna martie pentru că mă aflu în Italia și cu situația creata băncile sunt închise. Pe data de 22 aprilie se fac doua luni. Astfel, am o luna restanță cu penalitate de 200 lei pe zi, pe când rata mea lunară este 2.000 lei. Mi-au spus ca nu au ce face, penalitățile cresc. Este vorba de o companie nebancară de microfinanțare. Nu știu ce pot face.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Hristev,

În cazul în care în Italia nu lucrează băncile și Dvs nu aveți posibilitatea de a achita creditul atunci aveți dreptul de a suspenda executarea contractului de credit conform art.904 Cod Civil:

”Neexecutarea obligației debitorului este justificată dacă ea se datorează unui impediment în afara controlului debitorului și dacă... mai detaliat debitorului nu i se putea cere în mod rezonabil să evite sau să depășească impedimentul ori consecințele acestuia.

Debitorul are obligația de a asigura ca creditorul să primească o notificare despre impediment și efectele lui asupra capacității de a executa, într-un termen rezonabil după ce debitorul a cunoscut sau trebuia să cunoască aceste circumstanțe. Creditorul are dreptul la despăgubiri pentru orice prejudiciu rezultat din neprimirea respectivei notificări.”

16 aprilie 2020