Credit neachitat, dosarul e la colectori

23 aprilie 2020 150

Buna ziua. As dori sa aflu daca acum, pe timp de epidemie, companiile de colectare au dreptul sa transmita dosarul in judecata. Este vorba de o datorie pe care soțul trebuie să o achite si au scris ca trimit dosarul în judecata. El acum nu poate ieși la serviciu, deja de 2 luni sta acasă, plus la această închiriem apartament. Ce putem face in aceasta situatie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Cristina,

Da, ei pot să transmită dosarul în judeacată, doar că la moment cauza nu o să fie examinată. Pe timp de pandemie judecătoriile examinează doar cauzele urgente și cele în lipsa părților.

24 aprilie 2020