Credit neachitat la timp

16 mai 2019 158

Buna ziua. Am o intrebare si nu stiu ce sa fac si cum. Am mai multe credite luate pentru mama (mama le achita). A intarziat la un credit mai mult de 1 luna, ma tot suna si imi trimit scrisori si ma ameninta ca ma dau in judecata, ca imi pun interdictie sa ies din tara etc. Am imprumutat 25 mii si acum imi spun ca au reziliat contractul si trebuie sa intorc 50.000. Acum nu pot sa achit asa suma mare, dar ei nu vor sa inteleaga. Care sunt urmarile? Nu am bunuri, nu am nimic scris pe mine.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Urmează de înțeles cine a încheiat contractul de împrumut , astfel în caz de neachitare acesta va fi înaintat în judecată pentru încasarea silită după care ulterior spre executare la un executor care va aplica masuri de sechestru etc.

17 mai 2019