Credit neachitat la timp

8 februarie 2022 168

Buna ziua. Sotul a luat in 2020 un credit de la o companie de creditare, in marime de 7.900 lei, pe un termen de 10 luni. Am achitat 6 luni la vreme, dar mai tarziu nu am mai putut plati, din cauza ca sotul a pierdut serviciul in timpul pandemiei. Creditorii ne-au cerut sa achitam 4.000 lei. Sotul si-a gasit alt serviciu, dar salariul nu era suficient de mare ca sa putem plati toata suma ceruta. Creditorii l-au dat in judecata, procesul a avut loc fara participarea lui. I-a fost blocat contul, unde acum figureaza suma de -6.135 lei in plus la cei 4.000. Au dreptul sa judece fara prezenta paratului? Acum tot salariul se duce in contul executorului. Am sunat sa intrebam de unde s-a luat o suma atat de mare, la care ne-au spus ca asa-s regulile. Noi raminem fara niciun leu, daca i se ia tot salariul. Avem trei copii pe care trebuie sa-i crestem, ajutor nu avem de nicaieri. Va rog frumos, poate cineva sa ne ajute?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Noroc Tatiana, puteți eăi pe viberul de pe telefonul +37358669950 și noi vom discuta mai detailat.

8 februarie 2022