Credit neachitat la timp

26 octombrie 2021 273

Buna ziua. Fiul meu a luat un credit de la o companie de microfinantare. Nu a reusit sa ramburseze intregul credit, a mai ramas dator cu 3.800 de lei. Acum ma suna creditorii si ma ameninteaza ca vine grupa operativa si ca fiul este dat in cautare. Este legal asa ceva, fara judecata?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În caseta de mai sus întitulată “credite” veți găsi sute de răspunsuri la întrebări similare.

Pe scurt, răspunsul este nu, acestea sunt niște aberații ale companiei pentru a va speria și face să achitați mai repede suna restantă. Acțiunile acestora sunt ilegale și pot fi sancționate.

27 octombrie 2021