Credit nebancar

18 iulie 2019 142

Buna ziua. Asa o intrebare: am luat un credit nebancar si din motive ca nu am avut bani, nu l-am achitat la timp. Acum contractul este reziliat, dar trebuie sa achit o suma enorma. Ce pot face in acest caz? Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Valentin Ciuric
  • Avocat

Bună ziua! Doamna Ala,

În baza contractului ați obținut un împrumut și v-ați obligat să restituiți suma în termenii conveniți. Totodată, v-ați asumat și obligația de a despăgubi compania nebancară în cazul neexecutării corespunzătoare a obligațiilor.

Totuși, cunoaștem că, companiile nebancare prevăd în contractele de împrumut clauze abuzive, penalități în mărimi intrezise... mai detaliat de lege, comisioane ascunse și neîntemeiate care pot fi anulate de către instanța de judecată.
Prin urmare, vă recomand să vă adresați unui avocat pentru a analiza contractul și pentru a identitica metodele de apărare în cazul dvs.

Cu respect,
Valentin Ciuric
Tel.: 067 699 599

24 iulie 2019