Credit neplătit

17 ianuarie 2023 325

Bună ziua. Fiul meu a luat un credit la banca și nu l-a achitat mult timp. Juristul creditorului m-a sunat acasă și mi-a zis că banca nu-i mai oferă timp să plătească lunar și că fiul este obligat sa achite integral datoria de 86.000 lei timp de 2 zile. Din păcate, fiul nu are așa bani și, prin urmare, nu va putea achita. Ce i se poate întâmpla fiului? Nu are niciun fel de bunuri imobile sau mobile.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Natalia,

Creditorii vor depune acțiune în judecata pentru încasarea silită a datoriei. După ce o să fie hotărârea judecătorească vor solicita titlul executoriu și îl vor depune la executor. Executorul judecătoresc va urmări orice bunuri care le va obține în proprietate sau le va avea în proprietate pârâtul, la... mai detaliat fel va pune sechestru pe toate conturile, va pune interdicție de a părăsi țara.

Toată această perioada datoria totala va crește din contul onorariului și cheltuielilor executorului. La fel, poate fi calculata și dobânda de întârziere în temeiul Codului de Executare RM.

17 ianuarie 2023