Credit nerambursat

23 noiembrie 2022 97

Buna ziua. Am luat un credit si nu l-am rambursat in totalitate (am o restanta de 1.500 lei). Dosarul a ajuns la executor. Acesta mi-a spus ca daca nu achit, va da in cautare masina fratelui pentru ca el a semnat ca fidejusor. Vreau sa mentionez ca fratele a cumparat masina cu un credit, pe care il achita. Are voie executorul sa dea masina mentionata in cautare pentru o datorie de 1.500 lei, pe care nu ii am la moment?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Cristina,eu vă garantezi din partea executorului e metodă proastă, suma de datorie acoperă pe deplin costul automobilului, da el e în drept deoarece fratele ofical e fidejusor, dar DVS sunteți crditorul principal.

23 noiembrie 2022