Credit nerambursat

4 februarie 2024 3

Buna ziua. Am luat un credit de la o companie de microfinantare si nu l-am rambursat. Am gasit pe portalul instantelor judecatoresti ca a avut loc procesul si acesta s-a incheiat pe 13 decembrie 2023. Cat timp dureaza ca titlul executoriu sa ajunga la un executor judecatoresc?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Dacă nu ați atacat cu apel hotărârea, atunci ea devine irevocabilă peste 30 de zile și se eliberează titlu executoriu. După ce primește titlul executoriu, creditorul (compania de microfinanțare) poate oricând (dar nu mai târziu de 3 ani) depune dosarul la executor judecătoresc.

5 februarie 2024
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, colega mea corect va informat. În cauzul dvs mai bine încercați să găsiți temei de repunere în termen și de a ataca cu apel pentru a micșora din comisioane, penalități. La fel, găsiți soluții ca titlul executoriu să nu ajungă la executor deoarece vor fi costuri suplimentare. În... mai detaliat cazul în care totuți va ajunge la executor, încercați să achitați în termen de 15 zile pentru a nu achita și onorariul executorului judecătoresc.

6 februarie 2024