Credit nerambursat

14 iulie 2020 174

Buna ziua. Am doua credite nerambursate care au ajuns la colectori. Unul a fost luat de la o companie nebancara in marime de 17.000 lei. Dupa ce am achitat mai mult de jumatate, am intarziat cu achitarea, creditorul a reziliat contractul si datoria a ajuns la 42.000 lei. Am achitat 7.000 lei si am obtinut refinantare. Acum datoria constituie 37.000 lei. Spuneti-mi, va rog, daca se poate cumva de redus penalitatea, pentru ca dupa parerea mea e exagerata.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Tamara,

Sigur se poate. În cadrul unui proces judiciar se poate invoca faptul că penalitatea este exagerata și disproporțională și de solicitat reducerea acesteia.

15 iulie 2020