Credit nerambursat din cauza incarcerarii

17 octombrie 2023 3

Buna ziua. In 2019 am luat un credit in marime de 1.500 lei, iar peste o luna am fost arestat. Am sta in penitenciar timp de 4 ani si in acest timp nu am rambursat creditul, au crescut penalitatile etc. A avut loc chiar judecata, despre care nu am fost informat. Acum m-am eliberat, dar nu pot sa-mi fac card bancar pana nu sting datoria de 10.000 de lei. Pot cumva sa rezolv aceasta problema? Exista vreo lege care sa prevada asa situatii - cand nu am stiut de judecata deoarece ma aflam in penitenciar si nu am avut posibilitatea sa achit ratele?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. În caz în care nu ați cunoscut despre ședința de judecată, nu ați primit nici hotărârea, termenul de contestare în apel, care este de 30 de zile, începe a curge din momentul, în care ați recepționat hotărârea judecătorească

18 octombrie 2023