Credit nerambusat

16 iunie 2023 201

Buna ziua. Am luat un credit in marime de 45.000 lei si un timp achitam ratele la timp, dar acum am probleme financiare si nu pot sa achit. Creditorul ma suna si imi spune ca daca nu achit suma de 2.000 de lei, voi avea probleme, voi fi arestat, dat afara de la serviciu si nu ma voi putea angaja in alta parte. In afara de asta, au sunat-o pe bunica si au amenintat-o ca vor veni cu politistul si o sa ia partea mea de apartament. eu le-am explicat ca pot achita cu regularitate o suma mai mica decat vor ei, dar nu sunt de acord. Azi mi-au scris ca vor depune plangere la politie. Ce sa fac ca sa-i conving sa achit o suma pe care mi-o pot permite?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Sergiu.
Creditorul nu poate face nimic din cele indicate de dumneavoastră.

Doar cînd va exista o hotărâre a instanței de judecată, creditorul va putea să se adreseze unui executor judecătoresc pentru a întreprinde măsuri de executare silită, cum ar fi aplicarea sechestrului pe bunuri și conturi.
Pentru datorii nu puteți... mai detaliat fi arestat și aceasta nu e de competența poliției.

17 iunie 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Este doar o amenințare, fără a avea vreun temei legal. Nici una din aceste amenințări nu este reală. Sunt făcute doar cu scopul de a vă speria și a vă impune să achitați datoria

17 iunie 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, în cazul Dumneavoastră pot exista mai multe soluții:
1. În care aveți o situație critică la moment dar aveți un salariu stabil, puteți să vă refinanțați la altă companie de creditare sau la bancă. În acest caz, este necesar să solicitați un grafic de plată care îl veți putea asuma... mai detaliat și achita la termen, iar cu banii care va-ți refinanțat să închideți contractul de împrumut.
2. Să achitați regulat o sumă de bani pe care o vă puteți permite, important este ca achitarea să fie regulată și în termen (acest factor va avea importanță în eventualitatea unei acțiuni civile împotriva Dvs);
3. Să solicitați companiei de creditare, încheierea unei tranzacții de împăcare prin care Dvs să vă obligați să achitați o sumă de bani XXX lunar.
4. Să declarați abuzive unele prevederi din contract (dacă există) și să solicitați declararea nulității acestor ( de regulă se declar abuzive prevederile contractuale privind penalitățile, dobânzile care sunt percepute într-o mărime nejustificat de mare).
5. Să scrieți o plângere în adresa CNPF (Comisia Națională a Pieței Financiare) privind unele încălcări (dacă există) prevăzute la art. 344 alin. (3) Cod Contravențional. https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=125094&lang=ro .
Succes !

19 iunie 2023