Credit nerambusat

29 iunie 2023 109

Buna ziua. Am luat 2 credite (unul bancar si altul nebancar), in valoare totala de 75.000 lei si nu le-am rambursat pentru ca intre timp am ramas fara serviciu. Acum m-am aganjat la alt seviciu, dar cu salariu mai mic. M-au sunat de la banca si mi-au spus ca trebuie sa achit 4.000 lei (din salariul meu actual de 5.000 lei) pana pe data de 30 iunie, altfel ma dau in judecata si atunci va trebui sa achit 45.000 + 5.000 + alte sume. In afara de asta, o suna pe bunica, la care am viza de resedinta si o ameninta ca va veni politistul de sector cu martori si vor lua partea mea de apartament (eu, de fapt, nu detin nicio cota-parte in acel imobil). Ma mai ameninta ca voi fi concediat din cauza datoriei, voi fi arestat etc. Ce pot face in situatia descrisa?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Puteți achita datoriile, pentru că dacă procesul va ajunge în instanță va fi mai costisitor.
Încercați să negociați cu creditorii reeșalonarea plăților.
Cele relatate despre venitul acasă, concediere, arest sunt amenințări goale. Chiar și în procedura executării silite, legea nu prevede asemenea măsuri.

29 iunie 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna seara. Nu cred că va sunat reprezentat al băncii, stilul de comunicare este asemănător cu cel a companiei de colectare a datoriilor. Va recomand să contactați creditorul, pentru a negocia graficul de rambursare a împrumutului

29 iunie 2023