Credit pe care nu l-am rambursat

17 decembrie 2023 3

Bună ziua. În ianuarie 2023 am luat un credit în mărime de 50.000 lei de la o companie nebancara și trebuia să întorc 85.000 lei. Mi-au fost furați 15.000 lei de pe cardul bancar. Am plătit ratele până in iulie (în jur de 20.000 lei) și mai mult nu am putut, pentru că soția a născut și mie unuia singur mi-a fost greu să întrețin familia cu 2 copii, să plătesc creditele și gazda. Am depus o petiție online la CNPF să examineze contractul meu și să se pronunțe dacă nu plătesc prea mult. Dar deoarece sunt pește hotare, nu am semnatură electronică. În august creditorul a desfăcut contractul și cere să-i rambursez imediat 50.000 lei. Mă amenință că vor veni acasă și îmi vor sustrage cu forța bunurile materiale. Eu stau la gazdă și nu-mi aparține nimic. Vă rog un sfat - ce să fac mai departe?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Ion, ce serefră la venirea acasei, creditorul nu are drepturi. Cu aceasta se ocupă executorul judecătoresc, este o amenințare proastă. Creditorul trebuie să se adreseze în instanță, ca să die pronunțată o hotărâre de incasare silită pe suma de 50 000 lei. Statutul DVS în instanță o să fie... mai detaliat pârât, există așa Cod de procedură civilă, unde sunt prevăzute drepturile DVS ca pârât, sunteți în drept să prezentați o REFERINȚĂ și probe, mai detailiat puteți apela la viberul de pe telefonul de +37368669950 și noi vom discuta mai amânunțit.

18 decembrie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

....achitați câte puțin, atât timp cât nu există nici o hotărâre judecătorească, nimeni nu are dreptul să vină la Dvs la domiciliu...........doar executorul judecătoresc poate întreprinde măsuri de executare silită și nu cred că va sechestra bunurile ce nu vă aparțin..........Codul de executare reglementează detaliat procedura de urmărire a bunurilor,... mai detaliat care bunuri nu pot fi urmărite, ș.a...........dacă ceva apelați.......tel./viber/telegram ș.a. +37369615655

18 decembrie 2023