Credit pe numele sotului decedat

4 martie 2024 3

Buna ziua. Sora mea era casatorita oficial si sotul ei a luat un credit. Recent sotul surorii a decedat. Este ea obligata sa achite creditul luat de sotul decedat? Ea nu lucreaza si are 2 copii minori.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna ziua Olga, aicea sunt mai multe niuansuri, Trebuyie de citit contractul de împrumut, de văzur sub care aspecte s-a luat creditul, este oare menționată sora în acest credit în ce formă. Creditorul o să încerce să apeleze la colectori, mai apoi în instanță și după asta la executori. Mai... mai detaliat înscurt răspuns la întrebarea DVS n-o să fie până când nu se v-a studia momentele indicate mai sus.

5 martie 2024
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua, Olga. Mă puteți apela la numărul de contact indicat. Vă pot oferi o consultație, gratis.

6 martie 2024