Credit pe telefon pentru alta persoana

24 martie 2021 57

Buna ziua. Am cumparat un telefon in credit pentru un prieten bun de-al meu cu 7 luni in urma. Băiatul in cauza achita lunar suma care era indicata in contract, dar în ultima luna nu a mai achitat telefonul. Am primit o notificare că dacă nu se achita suma indicata cu tot cu penalități pe data cutare, atunci contractul meu va fi reziliat și transmis in judecata. Eu am achitat pentru el acea suma, că să nu fiu tras la răspundere. Ce măsuri pot întreprinde acum ca persoana menționată sa fie trasă la răspundere, sau să primesc telefonul în cauză, in caz că refuza sa achite în continuare telefonul?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna dl. Octavian, DVS sunteți în drept să inițiați o acțiune în instanț, unde să anexați și să aprobați, că prietenul DVS nu a suportat cheltuelile luate de el, conform contractul de creditare.

25 martie 2021