Credit telefon

4 aprilie 2019 43

O persoana a luat in credit de la un operator GSM un telefon si abonament. A trecut un an de zile si nu a achitat nimic. Acum a primit scrisoare de la o companie de colectare pecum ca trebuie sa achite suma de 7.700 lei. In caz ca nu achita, va fi trimisa cerere in judecata. Aceasta persoana nu lucreaza, nu are niciun venit, nu are nimic in proprietate, este un alcoolic. Ce i se poate intampla? Este posibil ca copiii sa fie impusi sa achite datoria?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Silviu,

Copiii acestei persoane nu pot fi impuși să achite datoriile acestuia.

Totuși, dacă persoana va deceda și nu are absolut nimic în proprietatea sa ar fi cazul ca moștenitorii sa refuze expres la notar să accepte moștenirea.

5 aprilie 2019