Credite

4 decembrie 2017 186

Eu am luat mai multe credite de la banci comerciale și companii de finantare, este vorba de o sumă cumulata de vreo 120.000 MDL. Din pacate nu le pot achita, sunt angajat oficial cu un salariu de 2.500 MDL/lună, nu am proprietăți (imobile, tehnică auto). Am cautat sa împrumut bani ca să rambursez, dar nu am gasit. Am ajuns la momentul in care ma pot actiona in judecata. Ce ar trebui sa fac? În cazul în care sunt dat în judecată, cam care va fi rezultatul? Vă rog să mă ajutați cu un răspuns cît se poate de detaliat. Vă mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Suma va creste exponential in legatura cu dobinzile de intirziere si alte penalitati , taxa de stat , asistenta juridica , cheltuieli de executare . Executorul va incerca sa incaseze sumele date , aplicind interdictii atit de plecare peste hotare cit si sechestrarea conturilor bancare , sechestrarea partiala a salariului... mai detaliat !
Incercati doar la maxim sa rambursati macar unele din ele , cele mai mari credite de fapt , dobinda de intiriziere fiind una procentuala !

6 decembrie 2017