Credite

17 iunie 2019 61

Машина в залоге у компании X-credit, компания продала кредит инкассаторам. Могут ли обьявить машину в розыск без суда?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Stimată Dna Alina,
Da, este posibil. Ori anunțarea în căutare a automobilului se efectuează de către executorul judecătoresc în cadrul procedurii de executare. Deși, aceasta poate avea loc și în cadrul unui proces judiciar de examinare a unei cauze civile privind încasarea unei datorii sau exercitarea dreptului de gaj în... mai detaliat legătură cu neexecutarea obligațiilor de către debitorul care a constitiuit gajul.

De asemenea, este important sa știm ce tip de contract a fost semnat (gaj, leasing)

17 iunie 2019