Credite bancare

1 februarie 2023 64

Bună ziua. O persoană are contractate 2 credite bancare, dintre care pe unul îl achită cu regularitate, dar pe al doilea - nu. Persoana în cauză dorește să desfacă cel din urmă contract de credit. În acest caz, va fi desfăcut și creditul care este achitat? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Alexandru,

Din câte înțeleg ambele contracte de credit sunt încheiate la o singură bancă. Trebuie de studiat clauzele ambelor contracte, dacă ele nu conțin clauze de legătură, ceva de genul: ”pentru a închide anticipat contractul de credit, clientul nu trebuie să înregistreze datorii la alte contracte încheiate cu banca”.

2 februarie 2023