Credite bancare și nebancare nerambursate?

18 aprilie 2024 3

Bună. Trei ani în urmă am luam mai multe credite nebancare, dar și unul bancar. Nu le-am rambursat în totalitate și au început să crească penalități, după care am încetat să mai achit. Acum muncesc peste hotare. Știu că au avut loc procese de judecată în privința datoriilor mele, dar nu cunosc cât și cui datorez. Mă interesează următorul lucru: ce risc dacă nu sting datoriile și mă întorc în țară? Pot fi arestat, risc pușcărie? Poate fi sechestrat apartamentul mamei în care am viză de reședință?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua dl. Ceban, creditele ne achitate o să vă urmărească toată viața, creditorii, dar mai ales executorii o să încerce să pună mâna pe apartamentul mamei DVS, dar iarăși sunt probleme, mâmica o să le simtă. DVS sunteți în drept să o împuteniciți pe mama DVS sau altă persoană... mai detaliat pentru a verifica, unde ești dator și cu cât ești dator pentru a te aduce la cunoștință cu cheltuileli soportate. Eu pot să te orientezi, că toți creditori neramburați să găsesc în Chișinău. Eu pot să vă afișez viberul meu de pe telefonul +37368669950.

19 aprilie 2024
  • Avocat

Bună ziua, sechestrul poate fi aplicat doar pe bunurile care vă aparțind dvs. sau în cadrul examinării unei cereri de chemare în judecată sau în cadrul procedurii de executare.
Pentru nerambursarea creditelor/datorilor nu se aplică închisoarea.
Dacă dvs. cunoateti că au avut loc sedinte de judecată verificati pe portalul instantelor... mai detaliat hotărîrile pronuntate, în cazul în care deja se află la etapa de executare angajati un avocat sau imputerniciti o persoană prin procură.
Privitor la creditele nebancare va recomand să revizuiti contractele încheiate, posibil să fie inculse clauze abuzive.
Succes!

22 aprilie 2024