Credite de la companii nebancare pe care nu le-am rambursat

9 ianuarie 2024 3

Bună ziua! Am contractate două credite de la companii nebancare! Nu reușesc să achit ratele lunare și datoriile se ridică la 70.000 lei. Creditorii vor să se adreseze în instanță. Ce consecințe pot urma?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Trebuie de analizat condițiile contractuale dacă nu sunt abuzive.
Dacă se admite cererea de chemare în judecată atunci veți fi obligat să achitați datoria de bază, penalități de întârziere (dacă s-au solicitat/calculat), taxa de stat, cheltuieli pentru servicii juridice. De asemenea, se pot aplica măsuri de asigurare a acțiunii (sechestru... mai detaliat pe mijloace bănești, bunuri, etc).

10 ianuarie 2024