Credite luate de mama

12 octombrie 2022 159

Buna ziua. Mama mea a luat credite de la mai multe companii nebancare. Nu achita ratele lunare de mai mult timp si s-au acumulat datorii mari. Nu cred ca va rambursa vreodataa acele datorii pentru ca nu are de unde si nu muncește nicaieri. Spuneti-mi, va rog, exista vreo lege care sa oblige copiii sa achite datoriile parintilor. Nu am stiut ca are credite, nu m-a anuntat nimeni si nici la moment nu stiu cate are exact pentru ca nu comunic cu mama. Eu am doi copii la intretinere, munceste numai sotul si nu vreau sa ma pomenesc in situatia ca ma obliga sa achit datoriile cuiva. Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Ana,
Un raspuns scurt ar fi - Copii nu raspund de datoriile parintilor decat dupa ce, si doar daca, primesc mostenire de la parinti, si doar in limita valorii primite. Dar pentru o consultatie mai aproape de realitatea situatiei dvs cel mai potrivit sa mergeti la o consultatie... mai detaliat la un Avocat, ori sunt detalii care au importanta si sigur nu le-ati mentinat aici. Linistea dvs nu costa mai putin de 200-300 lei cat ar consta o consultatie.

13 octombrie 2022