Credite luate pentru altă persoană

9 iulie 2020 67

Bună ziua. Ce pot face în cazul în care am luat credite (instituții nebancare) pentru altă persoană, cu condiția ca aceasta achită, fără înregistrare la notar sau ca fidejusor. Acum se eschivează de la achitare. Ce pot face? Și cum să o trag la răspundere?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Elena,

Imi pare rau, dar aveti putine mijloace legale de a influenta persoana respectiva.

Ca variante ar fi, plingere la politie pentru escrocherie si determinatea acestei persoane de a semna contract de fidejusiune.

10 iulie 2020