Credite luate pentru parinti

11 ianuarie 2023 55

Buna ziua. Am luat pe numele meu cateva credite de la banca si OCN pentru parinti. Acestia nu ramburseaza creditele mentionate si colectorii imi cer sa achit. Cum pot demonstra ca nu-s creditele mele, nu pot sa le achit eu. Ce pot face in acest caz? Si asa figurez intr-un dosar civil pentru neachitarea ratelor, in calitate de fidejusor.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua Adelina,

Chiar și dacă ați luat creditele pentru altcineva, doar Dvs. în calitate de debitor sunteți obligată să restituiți sumele împrumutate. Pe compania de creditare nu o interesează scopul pentru care ați luat creditul, or, creditele de consum le puteți utiliza pentru orice necesitate (inclusiv să oferiți sumele respective... mai detaliat altor persoane).

În situația descrisă nu se pune problema de a demonstra pentru cine au fost contractate sumele respective, pentru că Dvs. sunteți debitor conform contractelor, astfel, Dvs. aveți obligația de a le rambursa.

O soluție ar fi să convingeți persoanele respective să semneze contracte de fidejusiune pentru aceste credite. Astfel, creditorii vor putea solicita datoria inclusiv și de la ei.

12 ianuarie 2023