Credite neachitate

15 iunie 2019 184

Buna ziua. Am o intrebare. Spuneti-mi, va rog frumos, cum pot sa scap de problema mea. Ce pedeapsa ma asteapta daca am luat credite si nu am cu ce le intoarce? Nu am bani, sunt in concediu de maternitate si nici sotul nu lucreaza, avem 3 copii minori si locum la gazda. Mi-au crescut penalitati, in toata ziua ma suna si ma intreaba cand le platesc. Creditele sunt luate de la servicii nebancare. Ce pedeapsa ma asteapta, spuneti-mi va rog frumos.

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Maria,
Inteleg ca V-au cam speriat creditorii. Din comunicarea dvs. inteleg ca ati luat credite fara sa le intoarceti. Asa sau altfel, creditele urmeaza a fi restituite, dar pedeapsa (penala) nu exista pentru ca ati luat credite si nu le intoarceti, in schimb este pedeapsa penala pentru neexecutarea... mai detaliat hotaririlor judecatoresti. Va recomand sa ajungeti la o intelegere cu acele companii. Eventual sa achitati cate putin in fiecare luna si ei sa va scada din penalitati si dobinzi.

15 iunie 2019