Credite neachitate

2 noiembrie 2022 369

Bună ziua. Am mai multe credite neachitate. Din cauza acestora, a fost aplicat sechestru pe cardul social pe care primeam indemnizația pentru copil. Executorul poate sa ma dea in cautare si sa-mi puna interdictie de a parasi tara?

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Salut Dumitru
Este necesar sa intocmesti o cerere adresata executorului judecatoresc, pentru ridicarea sechestrului de pe cardul social , motivati cererea indicand articolul 110 Cod de Executare.

Cat priveste interdictia de a parasi tara, este o masura extraordinara care se face doar prin intermediul instantei de judecata, executorul judecatoresc expediind ultimei un... mai detaliat demers in acest sens, instanta urmand a se expune pe acest aspect printr-o incheiere.

Va pot ajuta cu fiecare din intrebari, contactati-ma pe email rotaru.help@gmail.com

3 noiembrie 2022