Credite neachitate

27 decembrie 2023 3

Buna ziua. Am luat mai multe credite si de la un timp nu mai pot face fata ratelor lunare. Din cate cunosc, mai multi creditori au inaintat actiuni in judecata. Primesc scrisori cu amenintari ca daca nu achit suma hotarata de ei, risc sa ma "trezesc "cu ei acasa ca sa-mi ia bunurile personale. In realitate, eu nu am nimic pe numele meu si locuiesc impreuna cu 2 copii in gazda, momentan nu muncesc. Mai mult, am fost amenintata ca voi face 2 ani de inchisoare. Nu am nici o sursa de venit, incerc sa supravietuiesc cu copiii cum pot! Mi-au fost blocate toate veniturile. E posibil sa ajung la puscarie? Daca tot mi-au blocat toate sursele de venit, e posibil sa puna sechestru si pe indemnizatiile copiilor?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Angela, eu am să mă stărui să-ți răspund pe rând, În primulrâb, creditorii nu au dreptul să se prezinte la DVS acasă, să râdice ceva, cu aceasta se ocupă executorii judecătorești, în al doilea rând executorii nu sunt în drept să vă blocheze conturile sociale, este Codul de executare,... mai detaliat mai jos eu o să vă prezint informația, în altreilea rând DVS n-o să suportați nici-o opedeapsă penală, fiindcă la DVS este o cauză civilă Articolul 110. Veniturile care nu pot fi urmărite
Nu pot fi urmărite următoarele venituri ale debitorului:
a) sumele plătite în legătură cu deplasarea în interes de serviciu, cu transferul, cu angajarea sau cu trimiterea la muncă în altă localitate, plata suplimentară pentru lucrul legat de deplasări frecvente;
b) indemnizaţiile plătite mamelor cu mulţi copii sau mamelor singure;
c) pensiile de întreţinere;
d) indemnizaţia unică acordată la naşterea copilului şi indemnizaţia lunară acordată pentru creşterea copilului pînă la vîrsta de 3 ani;
e) indemnizaţiile de deces şi de ajutor de deces;
f) sporurile pentru muncă în condiţii grele sau vătămătoare;
g) indemnizaţiile de eliberare din serviciu;
h) indemnizaţiile persoanelor care au avut de suferit de pe urma avariei de la C.A.E. Cernobîl;
i) pensia de urmaş stabilită părintelui sau tutorelui (curatorului) pentru copii;
j) compensaţiile nominative;
k) alocaţiile sociale de stat;
l) partea pensiei în mărimea cuantumului minim garantat al salariului în sectorul real, cu excepţia cazurilor de încasare a pensiei de întreţinere.

27 decembrie 2023
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Angela, sună-mă la 069992921. Depinde de la cine ai luat și ce e scris în contract, voi încerca să te ajut.

28 decembrie 2023