Credite neachitate

28 ianuarie 2019 147

Am trei credite neachitate, din motive ca mi-am schimbat serviciul. Nu am niciun bun pe mine, nu locuiesc cu parintii. E posibil ca parintii mei sa aiba probleme din cauza mea? Daca o sa fiu data in judecata, cat timp imi vor acorda pentru a achita? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
La etapa exami ării cauzei în judecată părinții nu vor fi implicați.
Problema va aparea la etapa cînd se va purcede la executare silită, astfel, executorul va putea încerca să aplice secrestru cît și să ridice bunuri din casa părinților, deoarece locuind acolo, se prezumă că careva bunuri vă pot... mai detaliat aparține, pînă la proba contrarie.

Sigur vă recomand să vă apropiați la creditor pentru a identifica un numitor comun.
Spre exemplu dacă cauza nu e în instanță, să încheiați un acord de reeșalonare cu noi termene limită de achitare, în cazul în care cauza e în instanță, să interveniți cu inițiativa de a încheia o tranzacție de împăcare, cu identificarea de termene și condiții de achitare.

Problema e că dacă cauza ajunge în instanță și ulterior la executare, vor fi calculate noi penalități cît și vor aparea noi cheltuieli pe care va urma să le suportați dumneavoastră.

29 ianuarie 2019