Credite neachitate

22 iunie 2020 202

Buna ziua. Am mai multe credite neachitate. Creditorii ma ameninta cu judecata si inchisoare. Care ar putea fi urmarile dupa judecata? Care ar fi procedura achitarii datoriei in caz ca nu lucrez si nu am nimic in proprietate. Exista riscul de a face inchisoare, asa cum spun colectorii ?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Colectorii au ca scop de a vă intimida și speria cu aceste amenințări care sunt susceptibile de a fi sancționate dacă depuneți o plângere pe numele acestora.

Neachitarea datoriei nicidecum nu implică închisoarea deoarece este un dosar civil și nu unul penal, creditorul având posibilitatea doar de a înainta o... mai detaliat acțiune în judecată pentru invadarea datoriei la care ulterior dacă se deschide o procedură de executare executorul putând să aplice măsurile asiguratorii ca sechestre, rețineri de salarii și bunurile care le dețineți.

În cazul în care nu lucrați și nu dețineți bunuri, executorul va urmărește în continuarea pînă veți obține ceva în proprietate or aplică interdicția de a părăsi țara sau de a perfecta documente, măsuri care de fapt se aplică de instanța de judecată la solicitarea executorului judecătoresc.

22 iunie 2020