Credite neachitate

6 septembrie 2019 257

Buna ziua. Eu am credite pe care nu le pot achita. Am lasat numele mamei mele ca persoana de contact. Acum ei o suna pe mama zi de zi si ii zic ca o sa-i ia casa si ca au tot dreptul la asta, intrucat eu am viza de resedinta la ea. Spuneti-mi, va rog, este adevarat cum zic ei? Mama isi face griji si sta cu frica zi de zi. Multumesc! O zi buna sa aveti!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Veronica,

1. Creditul a fost contractat de Dvs., deci doar Dvs purtați raspundere pentru rambursarea lui. În cazul in care mama nu e fidejusor, ea nu are nici-o tangența cu creditul respectiv. Astfel compania de creditare nu poate inainta pretenții față de ea.

2. Dacă Dvs. nu aveți cotă parte... mai detaliat din imobil (casa) atunci compania de creditare nu poate urmări imobilul respectiv, deoarece nu vă aparține. Viza de reședință nu este titlu de proprietate.

Daca aveti nevoie de consultatie suplimentara va sunt la dispozitie.

O zi buna sa aveti!

6 septembrie 2019