Credite neachitate

13 mai 2021 46

Bună ziua. Am credite pe care nu le-am achitat de mai mult de 3 luni. In prezent sunt plecat la munca peste hotare, dar am aflat ca am fost dat in judecata de catre creditori. Este posibil sa fiu adus forțat în țară sau pot sa lucrez liniștit ca sa achit datoriile?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua dmn. Mihai,
La solicitarea dvs. Vă pot comunica,
În momentul în care executorul judecătoresc impune măsura de asigurare ”interdicția de a părăsi hotarele țării”, atunci cînd Dvs. veți dori să Vă reîntoarceți acasă, veți fi oprit la vamă și ulterior nu veți mai putea pleca peste hotare pînă nu achitați... mai detaliat în măsură deplină datoriile acumulate.
Mult succes.

14 mai 2021