Credite neachitate

15 februarie 2020 180

Buna ziua. Executorul judecătoresc poate sa deschida dosar penal pentru neachitarea datoriilor la timp? Am mai multe credite, vreau sa le achit, dar nu reusesc sa fac fata. Mai mult, cardul e blocat si executorul judecătoresc nu vrea sa-l dezblocheze. E posibil asa ceva? Ajutati-ma, va rog!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Anatol,

Nu poate executorul să deschidă dosar penal pentru neachitarea datoriilor la timp. Toate atribuțiile executorului sunt prevăzute în Codul de Executare.

Executorul judecătoresc poate bloca cardul Dvs, pune sechestru pe proprietatea care vă aparține până când nu achitați integral datoria.

16 februarie 2020